Zdravlje

Milosh

Test
ali ako pričamo o postu, to je selektvino unošenje smanjenog broja kalorija u tijelo
Ne, ne. Ti misliš na post kojim se smanjuje unos kalorija, ja ne pričam o tome.

Klasične dijete koje se baziraju na smanjenju unosa kalorija privremeno djeluju na gubitak kila ali uvijek imaju taj ''bounce'' efekat gdje se kilaža vrati nakon prestanka dijete. To je zato što se u tijelu pri smanjenom unosu kalorija usporava metabolizam, a prestankom dijete metabolizam se ponovo ubrzava, što povlači i povećan unos kalorija, a zbog načina ishrane kile se vraćaju. Smatra se da se nakon takve dijete poveća potreba za kalorijama (ubrzava se metabolizam) jer tijelo pamti taj period gladovanja i priprema se, iščekuje novi period bez hrane.

Taj ''povremeni post'' ili intermittent fasting (IF) nije dijeta u klasičnom smislu već je više vremenski režim ishrane. Bitno je kada se jede, a ne šta se jede. Naravno da je donekle bitno šta se jede, ako se smanji unos šećera i ugljikohidrata, benefit će biti brži i veći.

Za razliku od dijeta, kod IF-a se bazni metabolizam zapravo ubrzava, te tijelo troši više energije. Sve što je potrebno je da se vremenski ograniči period kad se jede. Obično ljudi to rade u režimu 16/8 (16 sati u komadu se ne jede, a onda u periodu od preostalih 8 sati se jede). To u praksi znači izbacivanje ili večere ili doručka. Npr. ručaš u 16h i onda ništa ne jedeš i ne piješ do 8 ujutro. Od 8 ujutro do 16h možeš da imaš jedan, dva ili tri obroka, koliko želiš. Za tih 8 sati možeš pojesti koliko inače pojedeš u toku dana, ili manje, po želji. U toku tih 16 sati dok ne jedeš, ne smiješ unositi ni hranu ni pića koja sadrže energiju (šećer ili masti). Možeš piti vodu, čaj bez šećera tj. meda i kafu bez šećera. Voće i voćni sokovi takođe sadrže energiju pa ih ne treba uzimati.

Zašto ne jednostavno paziti što se jede svakih 6-8 sati, tj. hraniti se? :confused:
E vidiš, u tome i jeste kvaka. Ne treba baš zbog načina na koji metabolizam funkcioniše. Poenta svega je u insulinu. Kada se manje-više konstantno hranimo (ne pravimo veće pauze u uzimanju hrane), insulin se manje-više konstantno luči. To dovodi do smanjenja osjetljivosti insulinskih receptora na masnim ćelijama i one počinju da sve manje i manje skladište glukozu iz krvi u obliku masti. Tako nastaje ta insulinska rezistencija, vjerovatno ste čuli za nju, to je danas nažalost masovna pojava. Ovo je pojednostavljen opis kako nastaje dijabetes dipa II. Ins. rezistencija je prvi korak u njegovom nastajanju. Ali, kada se hrana ne unosi određeno vrijeme, nivo insulina u krvi pada na osnovni nivo (eng. basal insulin level) i ćelije se oporavljaju od inslulinske rezistencije. Dobra stvar je što se insulinska rezistencija može potpuno riješiti, kao i dijabetes tipa II samo ishranom. Uzimanjem insulina se ne može riješiti.

S druge strane, kada određen broj sati ne unosimo hranu, potrošimo rezerve glukoze koja je uskladištena u jetri (u obliku glikogena btw), i kada se pojavi potreba za dodatnom energijom, tijelo se prirodno okreće svom drugom primarnom izvoru energije, a to su masti. Počinje proces razgradnje masnih ćelija, masti se pretvaraju u ketone koji se u ćelijama koriste kao gorivo. Ti ketoni su inače puno efikasnije gorivo od glukoze.

Naše tijelo ima dva primarna izvora energije, glukozu i masti. Glukoza je brzo gorivo - ugljeni hidrati uneseni kroz hranu (najviše šećer, skrob (brašno)) se pretvaraju u glukozu i cirkulišu u krvi odakle se direktno troše u ćelijama. Višak glukoze se skladišti primarno u jetri (ona može daleko naveću količinu da primi, ostali organi malo) u obliku pomenutog glikogena. Kada se unesu ugljeni hidrati, počinje da se luči insulin koji je poput izbacivača, on izbacuje višak glukoze iz krvi i ubacuje je u masne ćelije. Drugi primarni izvor energije su masti, koje se kao što sam gore spomenuo iz masnih ćelija pretvaraju u ketone, i koriste za energiju. Skoro cijelo naše tijelo može raditi na osnovu masti, jedini izuzetak je mozak, koji radi isključivo na glukozu. Ako su zalihe glukoze potpuno potrošene (npr. usljed dugog posta kad se danima baš ništa ne jede), pokreće se tzv. glukoneogeneza, proces u kojem tijelo razgrađuje proteine i od njih pravi glukozu. Međutim, kod IF-a, pa čak i kod postova od par dana (par dana se ništa ne jede), taj gubitak proteina nema uticaja na mišićnu masu.

To je ukratko o osnovnom metabolizmu glukoze i masti, i objašnjenje zašto se mršavi usljed IF-a. Meni je lično logično da tijelo tako funkcioniše, zato što čovjek u svojoj prirodnoj sredini i tokom hiljada godina evolucije nije imao stabilne izvore hrane već je hranjenje bilo nepravilno, sa vjerovatno čestim periodima bez hrane (lov+sakupljanje plodova). Zato tijelo koristi ono što ima dostupno, glukozu kada je ima dovoljno, eventualni višak glukoze skladišti za poslije (u obliku masti), a kad nema glukoze koristi masti. Problem je naša moderna ishrana i proizvodnja jer živimo u izobilju i stalno nam je sve dostupno.
 

visaluteju

Well-known member
Moj prijedlog za mršanje....(gledao sam par dobrih istraživanja i ima odličan kanal na YT gdje 2 doktora pričaju o svemu vezano za ljudsko tijelo sa naučne strane - institute of human anatomy)

Sve drastično, uključujući naglo izbacivanje slatkiša ili nagli početak vježbanja, iako se lako zagrijati da se započne ovako nešto, isto tako vrlo lako se odustane i vrati starim navikama.
Mislim da je puno bolje početi sa nečim laganijim ali da se vremenski održi.

Kod izbacivanja slatkiša i grickalica se preporučuje da se uvede "dan za varanje" jer bolje utiče na psihu, znači odlučiš da ne jedeš ništa ali 1-2 puta mjesečno imaš dan kada kupiš par stvari koje voliš i tada spuckaš to. Ovo pomaže jer većina ljudi prije ili poslije poklekne, ali kada poklekne nastavi po starom, a ovako se žrtvuje jedan-dva dana

Kod vježbanja, teretana, teški treninzi su ok sa rast mišića ali za trošenje sala treba da bude aktivnost u trajanju od najmanje pola sata a preporučuje se 45 minuta pa povećavati na sat vremena, a vremenom i više jer nek nakon pola sata aktivnosti krene trošenje sala...

Funkcioniše i opcija da se 4 minuta radi nešto intenzivnije pa 2 minuta pauza ili lagano pa tako u krug (ovo je lako za izvesti sa biciklom, trakom za trčanje ili uopsteno trčanje itd)

Trošenje, tj rast mišića ide otprilike kada otkucaji srca pređu 120 prilikom vježbanja a između 90 do 120 je ta zona trošenja sala(zavisi od godina i pojedinca) (treba istražiti V02 max i fat burning zone), u sustini 65-70% otkucaja srca od maksimalnog broja otkucaja srca koje možete nabiti treniranjem.

Ima i test pričanja, ta zona topljenja sala je kada trenirate onako da možete usput i lagano govoriti (uz manji napor), ako ste toliko zadihani ili je toliki napor da se ne može pričati onda je zona rasta i treniranja mišića a ne topljenje sala

Preporučuje se da se počne sa 3 puta sedmično a povećavati vremenom na 5 puta
 

Cutac

Prèkaroš
Obično ljudi to rade u režimu 16/8 (16 sati u komadu se ne jede, a onda u periodu od preostalih 8 sati se jede). To u praksi znači izbacivanje ili večere ili doručka. Npr. ručaš u 16h i onda ništa ne jedeš i ne piješ do 8 ujutro. Od 8 ujutro do 16h možeš da imaš jedan, dva ili tri obroka, koliko želiš. Za tih 8 sati možeš pojesti koliko inače pojedeš u toku dana, ili manje, po želji. U toku tih 16 sati dok ne jedeš, ne smiješ unositi ni hranu ni pića koja sadrže energiju (šećer ili masti). Možeš piti vodu, čaj bez šećera tj. meda i kafu bez šećera. Voće i voćni sokovi takođe sadrže energiju pa ih ne treba uzimati.
Hvala na detaljnom postu!

Ali, ja i dalje ne mogu ovo, na svom primjeru, zamisliti. Dakle, budim se u 7-8, jedem oko 12 (ručak, meso i prilog, uz to salata), u 4 sam na treningu (cca. sat i pol), poslije treninga popijem whey protein razmućen u mlijeku (cca. 40 grama) u 7-8 jedem (jaja, tunu, neki oblik gljiva) i oko 12 zaspem.
U 7-8 kada se probudim uglavnom sam dobar, pojedem bananu i od cca. 10 do ručka sam gladan da bih živog vuka pojeo.
Radim hipertrofijske i treninge izdržljivosti (da sada ne pišem bibliju, uglavnom sve radim u 4 serije sa 14 ponavljanja za hipertrofiju ili ako radim izdržljivost 20 ponavljanja, osim body weight vježbi koje su uvijek 5x18).
Dok sam trenirao crossfit i košarku sam manje bio gladan (unosio sam više ugljikohidrata, ali (nažalost) nedovoljno proteina, pa sam imao 68 kila). Dok sam trenirao plivanje sam imao oko 78 kila i žderao non stop jer sam non stop bio gladan.

Iskreno ne mogu zamisliti za IF funkcionira osobama koje se bave treninzima barem 3 puta tjedno.

čovjek u svojoj prirodnoj sredini i tokom hiljada godina evolucije nije imao stabilne izvore hrane već je hranjenje bilo nepravilno, sa vjerovatno čestim periodima bez hrane (lov+sakupljanje plodova)
To stoji, ali su količine mišića bile manje, isto kao i kod vojnika recimo. Vojnici (koji su na terenu, po šumama, pustinjama) su mršavi jer nemaju dovoljno hranjivih tvari da održe mišićnu masu. Ok, veličina mišića ne utječe na snagu pojedinca jer treba imati istrenirane i razvijene živčane veze i impulse kako bi se mišiće zapravo upogonilo, ali opet, većina ljudi koja želi trenirati ne želi biti mršava, već žele izgraditi tijelo. Muškarci žele jači gornji dio tijela, žene donji, ali to je neizvedivo (barem po mom iskustvu) uz post, osim ako se ciljano unose suplementi prehrani.


Poenta svega je u insulinu
 

nero81

Active member
Donator foruma
Ja sam godinama bio aktivan u sportskom penjanju, planinarenju i biciklizmu i uvijek sam drzao oko 85-90kg na 188cm. Unazad 3-4 godine se ne bavim nicime i skocile kile preko stotke. Kasne vecere, cipsevi, netflix...kad sam dobio djecu idem u krevet sa njima vec u 19-20h, a zadnji obrok mi je najcesce u 16h, rijedje oko 18h. To je 2-3 obroka dnevno max. Pao sam na 80ak kg ali se ne osjecam poletno ni u formi. Fali mi fizicki umor i upale misica. A za mrsavljenje je samo jedna istina. Manji unos od potrosnje.
 

liberty

Well-known member
ja sam gladan.....jedino to pomaže
samo mi je teško biti gladan i istovremeno vježbati
122,5 kg ujutro......jedva se spriječavam jesti navečer, budim se ali ne jedem, do ručka isto slabije jedem nego prije
treba izdržati taj tempo nekih (iz mog prijašnjeg iskustva) 15-ak dana

znam da će čudno zvučati ali bilobi idealno u 3 mj za mene i na moju težinu izgubiti jedno 12 kg
pa nastaviti neki tempo kroz jesen i zimu i onda iduće ljeto se stabilizirati oko 100 kg

1997. sam bio smršavio 38 kg - bez vježbanja, samo ne jedući i bio sam na 76-77 kg
2001. sam smršavio oko 29 kg - uz trčanje (70 km tjedno sam trčao) i bio sam na 86 kg
2015. sam smršao nekih 18 kg uz vježbanje u teretani ujedno povečavajući mišićnu masu i bio sam na nekih 106-108 kg

osobno smatram da bi uz vježbanje, s obzirom na konstituciju mogao biti na 100 kg a da to za mene nije previše, a idealno i psihološki bi trebalo biti na 95 kg
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh