Parking brake fault - greška ručne kočnice.

Mr I

New member
Pozdrav!

zimus sam prvi puta na C4 Picasso (2016) primijetio (odnosno doživio) da stanem na neki parking, aktiviram ručnu i dobijem poruku “Parking brake fault. Have the vehicle repaired”. Tada sam nazvao ovlašteni servis i rečeno mi je da se radi o senzoru (100%) koji se uprlja od blata, soli, prašine te da kompresorom u nekoj praonici isperem točkove, diskove i td. Istina - problem se riješio. No nedavno se opet dogodilo isto - samo ovaj puta nije bilo niti vlage niti kiše niti soli niti snijega…. Suho i sunčano vrijeme! U ovlaštenom i dalje stoje pri tvrdnji da se radi o “mani” sa senzorima koje nešto u određenom trenutku blokira. Da li je netko imao sličnih problema i ako je - koje je riješenje? Da napomenem - kada vozilo ugasim ručna kočnica se sasvim normalno aktivira, problem je isključivo kada sam negdje u leru pa istu aktiviram. Bilo bi dobro to riješiti jer doci ću na tehnički i ako se to tamo desi - pa pa, nema prolaza 😃

Hvala!
 

Prilozi

Mr I

New member
Pa ako je "problem u senzoru" zašto ga ne zamijeniti i sve OK?
Po njihovim informacijama - nije kvar nego osjetljivost, ali to je bez pregleda. Valjda govore po prethodnim iskustvima sa drugim vozilima (a i djelatnik je spomenuo da identičan problem ima na svom C5)
 

NightSTALKER93

Well-known member
Donator foruma
Kako ti izgleda prekidač ručne kočnice? To je električna jelda? Aj pls pošalji sliku, ako možeš.
Mislim da ti može do toga biti...meni je, ali nisam još zamijenio. Moram kupiti prekidač, a ona mala posudica/ladica je užasna za izvaditi da bi se mogao prekidač zamijeniti...
 

Mr I

New member
Kako ti izgleda prekidač ručne kočnice? To je električna jelda? Aj pls pošalji sliku, ako možeš.
Mislim da ti može do toga biti...meni je, ali nisam još zamijenio. Moram kupiti prekidač, a ona mala posudica/ladica je užasna za izvaditi da bi se mogao prekidač zamijeniti...
Evo ga 😃
 

Prilozi

NightSTALKER93

Well-known member
Donator foruma
Tog sam se i bojao :D Imamo isti mislim...meni je na drugoj lokaciji, ali prekidač kao takav je isti. Jel ti ima kao pomaka, lufta u njemu? Meni se zna ista greška javiti jer je kao neka plastikica unutra od vodilica strgana...ali kada ugasim motor, ručna se sama zategne, tako da znam da je sve ispravno, osim samog prekidača. I kako se miče unutra, valjda ne da ispravan kontakt, pa ECU misli da nešto ima veze sa kočnicama...jbga. Javi pls kako si riješio kad riješiš :)
 

Mr I

New member
Tog sam se i bojao :D Imamo isti mislim...meni je na drugoj lokaciji, ali prekidač kao takav je isti. Jel ti ima kao pomaka, lufta u njemu? Meni se zna ista greška javiti jer je kao neka plastikica unutra od vodilica strgana...ali kada ugasim motor, ručna se sama zategne, tako da znam da je sve ispravno, osim samog prekidača. I kako se miče unutra, valjda ne da ispravan kontakt, pa ECU misli da nešto ima veze sa kočnicama...jbga. Javi pls kako si riješio kad riješiš :)
Ma nema nikakav luft, dapače - sve utegnuto. Ne znam šta mu je. U 7 mjesecu imam regu pa ću prije toga raditi servis, neka pogledaju. Iako je bio na kontrolnoj dijagnostici prije mjesec - dva i nista. Nikakva greška
Tog sam se i bojao :D Imamo isti mislim...meni je na drugoj lokaciji, ali prekidač kao takav je isti. Jel ti ima kao pomaka, lufta u njemu? Meni se zna ista greška javiti jer je kao neka plastikica unutra od vodilica strgana...ali kada ugasim motor, ručna se sama zategne, tako da znam da je sve ispravno, osim samog prekidača. I kako se miče unutra, valjda ne da ispravan kontakt, pa ECU misli da nešto ima veze sa kočnicama...jbga. Javi pls kako si riješio kad riješiš :)
Pa jesi ti na kraju promijenio prekidač?
 
Posljednje uređivanje:

NightSTALKER93

Well-known member
Donator foruma
Pa jesi ti na kraju promijenio prekidač?
Nisam... :ROFLMAO:
Još radi, pa se ne sekiram, moram samo paziti gdje pritišćem, malo više sredina-desno, nego lijevo, inače poblesavi, i nakon gašenja-paljenja motora se resetira. Ima kao mrtvu zonu ili tu zonu gdje ga triggera...a prilikom gašenja motora se ionako automatski zategne ručna, tak da se snalazim :)
Dok radi - ne diraj. Moram se probat držat toga...neki dan slomio suvozačko vanjsko zrcalo jer sam išao gledati mogu li kako poboljšati situaciju da se prilikom sklapanja-otklapanja retrovizora ne čuje trrrrr zvuk...tako da sam trenutno na popravljanju toga, moram danas sutra naručiti i zamijeniti...
 

Mr I

New member
Nisam... :ROFLMAO:
Još radi, pa se ne sekiram, moram samo paziti gdje pritišćem, malo više sredina-desno, nego lijevo, inače poblesavi, i nakon gašenja-paljenja motora se resetira. Ima kao mrtvu zonu ili tu zonu gdje ga triggera...a prilikom gašenja motora se ionako automatski zategne ručna, tak da se snalazim :)
Dok radi - ne diraj. Moram se probat držat toga...neki dan slomio suvozačko vanjsko zrcalo jer sam išao gledati mogu li kako poboljšati situaciju da se prilikom sklapanja-otklapanja retrovizora ne čuje trrrrr zvuk...tako da sam trenutno na popravljanju toga, moram danas sutra naručiti i zamijeniti...
Nadam se da ćeš uskoro riješiti sve probleme i ne diraj vise ništa 😃
 
Na vrh