Zdravlje

liberty

Well-known member
Offtopic prenesen iz druge teme



e sad zdravlje
težak jesam, mobilan i snažan jesam, ali sam težak
pokušavam smanjiti unos kalorija - volim jesti slatko takod a to teško ide
vježbam u teretani (većinu života sam to vježbao)
ali mislim da ću sad ljeti (sad za mjesec dana) uvesti navečer bicikla do mora i natrag (20 min) + plivanje (20 min) one dane kad ne idem s obitelji na plažu
čisto da na 2 mj odmorim tijelo od teretane (od 15.06. do 15.08.) i da malo promijenim oblik tjelovježbe
trebao bi za početak izgubiti nekih 10 kg da padnem na nekih 112-113 kg
pa onda nastaviti dalje na jesen s daljnjim smanjenjem kilaže
teško je reći s kojom kilažom bi bio zadovoljan jer sam znao (u odrasloj fazi) imati i 76 kg i 88 kg i oko 128 kg), ali recimo da bi bilo dobro barem psihološki si postaviti granicu kilaže iznad koje ne idem - možda najbolje to postaviti na 100 kg uz redovito vježbanje

trćati (danas je to popularno) ne želim
jer sam trćao prije 20 godina (6x tjedno jogging po 12 km na dan) - efikasno za skidanje kila je, ali mislim da za moju dob i težinu primjereno nije jer često imam problema sa stopalima i tetivama oko stopala (ravna stopala big time)

nadomjestke prehrani neću koristiti
u mojem slučaju povečani unos proteina ničemu ne služi
rastem u bilo kojem pogledu (mišići i salo) bez obzira ta jedem tako da mi se ne da trošiti na prerhanu samo mene 500 EUR mjesečno i tako što (bio, probao) je nepraktično jer se onda zateknem negdje pa neu ili ne smijem jesti ovo, kompliciram, dramim (kao oko auta)

srećom ne pušim, vrlo rijetko nešto popijem, ne pijem sokove ni gazirano (jako rijetko)
pa će to valjda pomoći


dakle plan je smanjiti unos slatkog, i povečati aerobne treninge (plivanje + bicikl)
hodam i inaće dnevno 2x po 15 min i 1x30 min tako da sam tu ok
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
[svako mora naći što mu paše.
Osobno mi najbolje paše 8/16 prehrana i prekočiti tu i tamo koji dan. To mi je izgleda prirodni ritam, znači bez puno razmišljanja se mogu držat toga, fizički se najbolje osjećam u tom režimu. I ako je potreba, bez grižnje savjesti i to preskočim...
Prouči taj povremeni post (Intermittent fasting) ako nisi do sada, razvili su cijelu filozofiju oko toga ako želiš dublje ulaziti u to. Ali u osnovi vrlo jednostavno.

Vježbanje ne, dijete i nadomjesci ne, restrikcije u izboru hrane ne... ne paše mi ni umu i ni tijelu, a te unutarnje borbe mi se neda voditi jer su u pravilu kontraproduktivne.
 
Posljednje uređivanje:

Milosh

Test
Baš sam to htio napisati, pokušaj intermittent fasting iliti povremeni post. Ne radi se o nekoj novoj dijeti, možeš jesti šta želiš, samo se malo vremenski ograničava vrijeme unosa hrane. Funkcioniše jer je zasnovano na osnovama našeg metabolizma, tj. na tome kako on funkcioniše. Ako želiš mogu ti dosta detaljnije objasniti.
 

Cutac

Prèkaroš
Za mršavljenje je najbolje naći osobnog trenera i držati se treninga i prehrane koja je propisana.

Mimo toga, tj. ako se neće tako, najbolje da izbaciš u potpunosti šećer koji nije iz voća, sve kompleksne ugljikohidrate i da imaš unos ugljikohidrata iz kukuruznih i integralnih žitarica, ali minimalan potreban.
Kardio/aerobne treninge (mogu ti napisati neke prijedloge) 6 puta tjedno, treninge snage 3 puta tjedno, uz unošenje dovoljno proteina (mesnih i mliječnih), ako treba kao suplemente prehrani.
I generalno nakon par mjeseci bi trebao vidjeti razliku.

Govori ti tip koji ima 175 visine, 76 kila i 12% masti u tijelu. Također nemam problema sa zglobovima i tetivama (osim ove koju sam prerezao...), pa nije baš da nešto pretjerano krivo radim.

Kod posta je problem što riskiraš gubljenje mišićne mase, a ne znam zašto bi želio biti mršav bez mišića.
 

szahtila

Well-known member
Nabavi onaj mali rezervni kotač, takvu kombinaciju imam i ja, po meni najbolji kompromis.
Što se kilograma tiče:ne pomaže nikakvo vježbanje ako nije usklađeno sa prehranom.Probaj se riješiti svih vrsta šećera, kruha i ostalih tijesta uz više voća i povrća. Ja variram 105-115 i reguliram te kile ovim šta sam gore opisao. Kad se opustim sa slatkim i kruhom za čas sam na gornjoj cifri. Ne vjezbam ništa, samo povremeno(1-2 puta mjesečno) uspon na neko brdo u dužini 5-15 km. Ove kile imam na visinu 182 i 61 godinu.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Kod posta je problem što riskiraš gubljenje mišićne mase, a ne znam zašto bi želio biti mršav bez mišića.
Primarno se kuri mast, mišići 5-10% dok imaš masti, i to samo kod 3+ dana posta.
Ako se paralelno vježba, onda niti to.
Kod IF nema straha od mišića.

Al opet, metabolizam je jako individualan, svako mora nać svoj recept.
 
Posljednje uređivanje:

Cutac

Prèkaroš
Kuri se mast, ali se ne unose nutrijenti koji mogu održavati mišiće, plus propadaju po defaultu ako se ne vježba.
Probao sam post kad sam se udebljao prije cca. 4 godine i definitivno dela da se brzo smršavi, ali onda si prazna tabla koja mora trenirati snagu i raditi hipertrofiju, ne samo radi izgleda, nego i radi zdravlja/korisnosti.

Post je dobar kad imaš 500 kila sala pa fizički ne možeš vježbati. Po meni je u odnosu na trening to gubljenje vremena.
 

Milosh

Test
Nisi baš u pravu, i odosmo u ot btw..

Otkud ti to da se ne unose nutrijenti, naravno da se unose. Ne znam o kakvom postu pišeš, ali kod IF se sve normalno jede i u periodu kada jedeš unosiš sve što ti treba. Normalno da se nutrijenti moraju unositi, bez obzira kako i čime se hraniš. Ima primjera gdje su ljudi bili na IF i pri tome ležali i nisu izgubili mišićnu masu (osim prirodnog gubitka usljed nekorištenja mišića). Pored toga, IF podstiče izlučivanje HGH (human growth hormone), hormon rasta koji je većinom neaktivan kod odraslih a zadužen je za izgradnju tkiva, što za rezultat ima puno bržu izgradnju mišićnih tkiva (naročito kad se vježba na kraju produženog posta).
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Dobar plan, L liberty!
Ja nikako da se natjeram na neku aktivnost.
Često jedem samo jednom do dvaput na dan pa se “natrpam”. Na večer uz obrok popijem čašu vina/pivo ili neku žesticu.

Radim sjedeći posao do 15h, a onda (od proljeća do zime) popodne i vikendom vozim transfere.
Imam 175 cm visine, 98 kg težine i 52 g. Za trčanje sam sam već pomalo pretežak za koljena, brzo hodanje mrzim, u teretanu mi se ne ide, a na bicikl ugl. ne mogu zbog hemeroida.

I kad imam sat-dva-tri pauze onda sam obično pre umoran za bilo kakvu “nepotrebnu” aktivnost pa zadrijemam pola sata na kauču (bolje na kauču nego za volanom)!

Trebao bih si nabaviti psa da me vodi u šetnju, ali previše vremena nisam doma pa to ne bi bilo dobro…

Any other ideas?
🥺
 

Cutac

Prèkaroš
Nisi baš u pravu, i odosmo u ot btw..

Otkud ti to da se ne unose nutrijenti, naravno da se unose. Ne znam o kakvom postu pišeš, ali kod IF se sve normalno jede i u periodu kada jedeš unosiš sve što ti treba. Normalno da se nutrijenti moraju unositi, bez obzira kako i čime se hraniš. Ima primjera gdje su ljudi bili na IF i pri tome ležali i nisu izgubili mišićnu masu (osim prirodnog gubitka usljed nekorištenja mišića). Pored toga, IF podstiče izlučivanje HGH (human growth hormone), hormon rasta koji je većinom neaktivan kod odraslih a zadužen je za izgradnju tkiva, što za rezultat ima puno bržu izgradnju mišićnih tkiva (naročito kad se vježba na kraju produženog posta).
Ovo za izlučivanje hormona rasta nisam znao, ali ako pričamo o postu, to je selektvino unošenje smanjenog broja kalorija u tijelo.
Ti pričaš o pristupu da se 8 sati jede "normalno" i ona se 16 sati ne jede? Zašto ne jednostavno paziti što se jede svakih 6-8 sati, tj. hraniti se? :confused:

Ok, ljudsko tijelo je evoluiralo, ali ovakvo kakvo je je bilo u režimu da jede kad može, a dok ne jede se kreće da nađe hranu koju će pojesti.
Po mom iskustvu, od posta bez vježbanja jedino što dobiješ su "ispuhani" ljudi koji izgledaju ko da koža visi sa njih.

Čak i ako se hormon rasta luči, mišići se na prirodan način grade tako da se vježba. Rade se oštećenja u mišićima, poveća se lučenje testosterona, unose se proteini i tako to.

Od ovoga "idem biti fit tako da gladujem i ne vježbam" nema ništa, barem po mom iskustvu i onome što sam vidio.


Any other ideas?
Zamoli nekoga da te odveze svaki dan, nakon što jedeš (bez slatkiša, sokova i sl.) 10 kilometara od doma i da on ide dalje svojim putem. Pa ti vidi hoćeš li spavati pod klupom ili pješačiti doma :D
Nakon 15 takvih će ti polako preći u naviku i imati ćeš potrebu šetati jer je prirodno.
 

liberty

Well-known member
smanjenje kila je moguće samo s kalorijskim deficitom
i to je to
osobno mislim da je povečan unos proteina precijenjen (barem u mojem slučaju)
kao što je i povečanje mišićne mase u nekom većem obliku nepotrebno i precijenjeno
omjer visine i težine je individualan

mislim da je najvažnije da se čovjek dobro osjeća
da je koliko toliko u formi (manje ozljeda, brži je oporavak kod bolesti)
da je od svog vježbanja najvažniji bilo koji oblik kretanja
da ne treba pretjerivati
a da svaki obrok treba biti bar 2 žlice manje
i da su najštetniji šećeri i zasićene masti

unatoč svakakvim trendovima u praksi je dovojno i hodati
ne šetati već hodati
a bilo koji oblik vježbanja ne treba proširivati i otežavati - ako čovjek hoda 1 sat na dan, prirodno je da nakon nekog vremena može ili želi t činiti sat i pol....ali onda je to već puno vremena, obaveza i nametanje nečega

evo moja kolegica nekih 13 godina trći (ima preko 50 godina)
u subotu se digla u 3 ujutro da bi otputovala u Italiju na neko trčanje za koje je platila kotizaciju i da bi tamo otrčala polumaraton i nakon toga jela pizzu, kolače i sladoled
ona tu vidi smisla - ja ne vidim
kao što je nekome glupo oprati auto po noći ili u zoru.....svi smo različiti

ali ako smijem elaborirati - digla se usred noći, putovala je da bi trčala, platila je da bi trčala, nije baš bila zadovoljna rezultatom, nakon toga se prežderala nezdravom hranom
s time da ona nije natjecatelj - ona trči i tu i tamo ode na tu neku utrku

ako se dignem u 8 ujutro, sjednem na biciklu, napravim đir od 15 km i jedem skromno = biti ću naspavan, neću ništa plaćati, neću putovati, neću jesti nezdravo = efekt je možda i bolji

ali = svakom svoje, ja sportaš nisam, ja samo kažem što mislim
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

liberty

Well-known member
uglaFnom
imam tih 123 kg
ne dam se odvest šetati
prirodu ne volim
često pola dana sjedim jer mi se ne da ni ustat
no evo oprao prozoe, škure - baš sam se razvalio od kućanskih poslova - to mi se da

joped se pojavila pelud ovaj put od maslina, s kojih padaju cvjetići tako da mi je škoda prljava iako ju rijetko vozim
budem nakon prve kiše ju oprao pa tako izgubioji koju kaloriju

stalno kekse jedem - to nije dobro
da makar maknem te šećere iz prehrane
 

kralj98

New member
uglaFnom
imam tih 123 kg
ne dam se odvest šetati
prirodu ne volim
često pola dana sjedim jer mi se ne da ni ustat
no evo oprao prozoe, škure - baš sam se razvalio od kućanskih poslova - to mi se da

joped se pojavila pelud ovaj put od maslina, s kojih padaju cvjetići tako da mi je škoda prljava iako ju rijetko vozim
budem nakon prve kiše ju oprao pa tako izgubioji koju kaloriju

stalno kekse jedem - to nije dobro
da makar maknem te šećere iz prehrane
najbolje ti je maknuti većinu prerađene hrane i šećere, ali ništa naglo, već umjereno kontrolirati... jer ako si naglo oduzmeš to, onda će želja za nadoknadom postati sve veća i rezultirat će u prejedanju istih stvari... evo ti moj osobni primjer, obožavam kisele gumene crviće, ali sam ih odlučio jest tako što bi prvi dan pojeo narančasto/zelene crviće, drugi dan crveno/žute i treći dan crveno/plave (najbolje) za kraj i tako se doveo u neku mentalnu disciplinu oko jedenja slatkog... inače sam tukao po dvije/tri vrećice istih kiselih crvića tjedno
 

liberty

Well-known member
moram pripaziti
unatoć debljini, kod mene je i mišićna masa velika, ali sve to rezultira težinom....naime uvijek je to težina, kako god okrenuli
a i godine su polako tu


slažem se - ništa naglo, nikakve kerefeke, ništa drastično

kalorijski deficit ostvariti iz nezdravih stvari koje jedem, umjereno vježbati (oporavak od teretane mi sve teže pada - imam specifičan način vježbanja koji kad stanem i odmorim nakon njega ne mogu doći sebi)

budem vidio - sad još mjesec dana teretane jer to volim od mlađih dana
onda povečati kretanje

evo dobro je što dnevno prehodam 1 sat (kuća-posao-kuća x 2 dnevno) i to dobrim tempom

mislim da ću ubaciti biciklu jer sam nju jako volio voziti


ono što me plaši kod zdravije prehrane ili prehrane bogatije proteinima - u mom slučaju koji jedem jako puno, to mi je preskupo - baš me to ubija u pojam, a ujedno mislim da bi trebao više jesti povrća, nešto manje voža, i da kod mene unos bjelančevina ne mijenja toliko na stvari.....rastem (i salo imišići) čim nešto radim.....

ajde dobro je što ne pušim, ne pijem alkohol (iznimne prilike) i ne pijem gazirano/sokove
inaće bi me zvali Slonica Nelica :ROFLMAO:
 
Na vrh